Celem mentoringu akademickiego jest stworzenie optymalnej sytuacji edukacyjnej w kontakcie indywidualnym między mentorem a studentem, która przyczynia się do rozwoju studenta, mentora i uczelni.
Mentoring służy przygotowaniu studentów i kadry akademickiej do odpowiedzialnego i aktywnego udziału w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Mentoring akademicki w szczególny sposób opiera się na relacji mistrz – uczeń, gdzie rolę mistrza najczęściej pełni wykładowca akademicki (mentor), a ucznia – student (mentee). Rola mentora polega na uważnym reagowaniu na treści, problemy i rozwiązania, które wnosi student. Mentor nie może narzucać rozwiązań ani wyręczać studenta w sytuacjach problemowych, ale jedynie inspirować go do poszukiwania sposobów rozwiązania danego problemu.
Mentoring akademicki zakłada wprowadzenie czterech standardów w kształceniu na uczelni:
- podmiotowe podejście do studenta w relacji uczeń – mistrz;
- związek z kwestią kształtowania elit i przekonaniem mentorów, iż studenci będą podejmować ważne role społeczne (wymiar społeczny);
- wprowadzenie w kulturę, czyli przywrócenie roli autentycznych autorytetów stanowiących punkt odniesienia oraz źródło inspiracji;
-
wspólnota naukowców, czyli dążenie do mistrzostwa wszystkich pracowników dydaktycznych, poprzez stały kontakt, który zmusza do aktywności i samorozwoju.
Mentoring akademicki jest metodą, która umożliwia zreformowanie nauczania, przez co zostaje podniesiona jakość nauczania praktykowana na uczelni.
Współpraca pomiędzy wykładowcą a studentem jest realizowana w formule mentorialu. Mentoriale to cykliczne spotkania ucznia z mistrzem (studenta z wykładowcą), które mają charakter indywidualny, odbywają się w atmosferze wzajemnego zaufania i koncentrują się na potrzebach studenta. Nie zastępują one innych metod kształcenia, takich jak wykład, prywatne lekcje, czy typowe zajęcia akademickie.
Mentoriale powinny odbywać się przynajmniej raz w miesiącu (przerwa pomiędzy spotkaniami nie powinna być jednak dłuższa niż 6 tygodni), tak by można było zaobserwować postępy w pracy studenta.
Proces mentoringowy jest ukierunkowany na osobę mentorowaną, która w jego wyniku uzyskuje następujące korzyści:
-
pomoc w ramach mentoringu w adaptacji do pełnienia nowych zadań,
-
pomoc w rozwoju ścieżki zawodowej,
-
rozwój umiejętności w ustrukturyzowany sposób, oparty o indywidualne potrzeby,
-
pomoc w budowaniu sieci profesjonalnych i osobistych kontaktów,
-
pomoc w zakresie rozwiązywania problemów.
Warto zauważyć, iż również mentor może wiele zyskać w wyniku realizacji programu mentoringowego, m.in.:
-
rozwój kompetencji w obszarze mentoringu,
-
kreowanie wizerunku wykładowcy jako mentora/ mistrza/ przewodnika dla ucznia, a co za tym idzie wzrost autorytetu,
-
możliwość zaprezentowania umiejętności w zakresie pomocy w rozwoju jednostek indywidualnych,
-
zdobycie nowych kwalifikacji poprzez uczestnictwo w szkoleniach, stażach na uczelniach zagranicznych, wizytach studyjnych na uczelniach krajowych,
-
udział w tworzeniu pozytywnego wizerunku uczelni.